Yaz Kampları çocukları daha dirençli yapıyor

www.psychologytoday.com 'den alıntıdır.

Çocukları hayatın stresine karşı daha dirençli nasıl yaparız diye çok sayıda kamp yöneticisi ile görüştük. Şunu keşfettik ki; yaz kampları, çocukların gelişimsel psikolojileri için mükemmel yerler.

Yaz kampları, çocukların olaylarla başa çıkma stratejilerinde çeşitliliklerini arttırma ihtiyaçlarını karşılayan deneyimler kazandıkları yerlerdir. Ateş yakmak, tırmanışlar yapmak ya da çadır kurmayı öğrenmek gibi hafif zorlukları öğreniyorlar. Daha karmaşık olan akranlarıyla geçinmek, birlik beraberlik içinde yaşamayı öğrenmek, yardımlaşmak, yanında aileleri olmadan kendilerini yönetmek gibi becerileri de kazanıyorlar.

En iyi kamp deneyimleri, çocuklara bunları veren kendini yönetme ve sorumluluk öğretmeyi sağlayan, “risk alma avantajları”nı sunan tipte deneyimlerdir. En kötü kamplar ise çocukları, ailelerinin bolca para döktüğü küçük varlıklar olarak görüp, onları sadece oyalamak, gün geçirtmek niyetinde yapılanlardır. Kamptaki çocuklar müşteri gibi görülmemelidirler. Onların yetişmek ve gelişmek için ihtiyaçlarını bilen öğretmenler eşliğindeki öğrenciler olarak görülmelidirler.

Bu anlayışla düzenlenmiş olan kamplar; hatta çocukların ve gençlerin tabletlerini kaldıran, onların aktivitelerde eğlenirken ve arkadaş edinirken yorulmalarına, üstlerini kirletmelerini sağlayanlar, çocuklara ihtiyaçlarını verebilen kamplardır. Dirençli olma yolunda yaptığım araştırmamın sonunda çıkan bu deneyimlere bakarak, biliyorum ki, kamplar çocukların ihtiyacı olan aşağıdaki 7 maddeyi sağlarken aynı zamanda onların gelişmesinde ve harika stratejiler yaratmalarında yardımcı olmaktadırlar:

1) Yeni ilişkiler. Sadece akranlarıyla değil, aileleri dışında kendilerine rehberlik eden kişiler ile de güven dolu iletişim sağlıyorlar. Kendi başınayken, gereksinimi olduğu durumlarda bir yetişkin ile iletişim sağlayabilmenin ne kadar faydalı olduğunu düşünün.

2) Diğer kişilerin önünde kendine güven duymasının verdiği güçlü kişilik. Çocuğunuz tırmanış kursunda en iyisi olmayabilir, en hızlı yüzen kişi olmayabilir, ya da şarkı yarışmasında en güzel sesli olmayabilir, ama kampta başarılı olduğu bir alan mutlaka çıkacaktır ve bundan dolayı kendisiyle gurur duyacaktır.

3) Kamplar çocuklara hayatlarının kontrolünü kendi başlarına aldıkları hissini yaşatır. Ve bu öz yeterlilik deneyimleri eve kadar sırt çantalarında gelir; özel bir sanat projesi ya da bir kozalak şeklinde… Kendilerini artık yetkin olarak gören çocuklar, kamp ateşinin kokusunu unuttuktan ve evde çamaşırları yıkandıktan, her şey bittikten sonra, yeni durumlarda da daha iyi çözümler bulan bireyler haline gelecektir.

4) Kamplar her çocuk için adaletli davranıldığından emin olmalarını sağlarlar. Kamplar hakkında en harika şey de her çocuk okulda taşıdıkları yüklerden arınmış şekilde başlangıç yapar. Derslerinde öğrenme güçlüğü çeken bir çocuk ya da arkadaşlarının tabiriyle inek olan bir çocuk da olabilir. Kampta sadece çocuk olmanın fırsatlarını yakalarlar ve sadece çocuk olarak değerlendirilirler. Hiçbir kampta çocuklar arasında şiddete ve anlaşmazlıklara müsaade yoktur.

5) Kampta çocuklar fiziksel olarak gelişim için neye gereksinimleri varsa onu alırlar. İdeal olarak, taze hava, egzersiz, rutin ve serbest zamanlar ve vücutlarının ihtiyacı olan sağlıklı yiyecekler. Abur cuburlar değil.. İyi bir kamp çocukların sağlıklı hayat stili kazanmasına da yardımcı olur.

6) Muhtemelen bunlar arasında en iyisi, kamplar çocuklara aidiyet kazanma duygusu verir. Bütün o kamp şarkıları ve takım marşlarının genel amacı kampa bir kimlik kazandırmak ve çocukların da o kampa yıllar sonra bile aidiyet hissetmelerini sağlamaktır.

7) Ve son olarak, kamplar çocuklara kültürleriyle ilgili iyi bir duygu verebilirler. Hikaye anlatma akşamları ya da toplumların kültürlerine yer veren özel kamp programları ile ya da sadece çocukların birbirlerini anlamaya, tanımaya çalışmaları sayesinde hem kendi kültürlerini hem de diğer kültürleri öğrenme fırsatları olur. Kendi kültürlerinden farklı kültürler, yaşam şekilleri olduğunu da öğrenirler.

İyi bir yaz kampı deneyiminin, çocuklarımıza sağlayacağı faktörlerin etkileyici bir listesini verdik. Ailelerin çocuklarına evde vereceklerinin üzerine ilave olarak kampta alacağı deneyimlerle, muhtemelen toplumda ve okullarda kendi hayatları için doğru kararlar verebilen, direnç gösterebilen, harika çocuklar görebiliriz.

2016 Yaz kampları kalan yerler için ve 2017 de organize edeceğimiz yaz dönemi kamp programları için bizi takip edin. Mutlaka arayın.

www.golivestudy.com

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/blog/nurturing-resilience/201202/summer-camps-make-kids-resilient

#yazokulları #dilokulları #yazkampları #izcilikkampı #çocukkampları #yurtdışıkampları #çocuklariçiningilizce #ingiltereyazkampı

Son Paylaşımlar
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Instagram Social Icon
İletişim Formu
İletişim Bilgileri

 

İçerenköy Mah. Topçu İbrahim Sk. And Plaza No:8/10D Ataşehir İstanbul

 

0216 939 67 31 

0532 450 97 54

info@goforglobal.net

© 2016 by

GoLiveStudy Yurt Dışı Eğitim ve Yaşam Danışmanlığı

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • White Instagram Icon
  • White LinkedIn Icon