Yurt dışında dil okulu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Yurt dışında dil okulu seçerken dikkate alınacak birçok unsur mevcut ve elbette herkes için farklı unsurlar önem taşımaktadır.

Bilmediğiniz bir yabancı ülkede dil okulu araştırmak zor gelebilir ve çoğu öğrenci okul seçimi, kayıt, konaklama, vize işlemleri ve daha birçok detaylı bilgiye ulaşmak için acentelerden destek almayı tercih eder.

Bazı acenteler bu işlemler için ekstra hizmet ücreti talep etseler de büyük bir kısmı okulların yetkili acenteleri olduklarından dolayı herhangi bir hizmet ücreti talep etmezler.

Bir dil okulu seçerken sormanız gereken sorular vardır. İşte bazıları:

Sınıf mevcudu kaç kişi olacak?

Sınıfta ne kadar fazla öğrenci olursa, bireysel olarak sizin üzerinize yöneltilecek ilgi de o kadar az olur. Yani sınıftaki ortalama ve maksimum öğrenci sayısını öğrenmeniz iyi olacaktır.

Aynı dönemde açılmış farklı seviyelerde çok sayıda sınıf mevcut mu?

Böylelikle seviyenize bağlı olarak hızlıca bir üst ya da alt sınıfa yerleşmeniz ya da geçmeniz kolay olmalı.

Programın fiyatı neleri kapsamaktadır?

Dil okulunun size sunacağı geziler, ders malzemeleri, sınavlar ve konaklama maliyetleri verilen fiyata dâhil mi, ya da toplam maliyet ne olacak gibi konuları netleştirmeniz gerekir.

Okulun sunduğu konaklama imkânının detayları da önemli. Birçok öğrenci aile yanında konaklamayı tercih eder. Dolayısıyla aile yanı seçeneklerinin olup olmadığını da konuşabilirsiniz.

Eğer ortak paylaşımlı bir yurt istiyorsanız, yurtta ne imkanlar var, odayı kaç kişi paylaşacak gibi detayları da öğrenin. Ayrıca toplu taşımaya ve okula mesafelerini de öğrenmelisiniz.

Kurs özel bir eğitim metodu kullanıyor mu?

Çoğu İngilizce kursunda “Callan Method” denen bir yöntem kullanılmaktadır. Bu ağırlıklı olarak konuşmaya ve epey tekrara dayalı direkt öğrenme modelidir.

Bu yöntem bazı öğrenciler için her ne kadar başarılı olsa da, bazı öğrenciler daha grammer, yazma ve okuma ağırlıklı kursları tercih edebilirler. Yani siz de eğitim için ihtiyacınız olan metodu seçin.

Okulun ne tip bir akreditasyonu mevcut?

Okulun (İngiltere’deyse) British Council ya da UK Border Agency tarafından onaylanmış başka bir kurumdan akreditasyonu olup olmadığına bakmalısınız.

Eğer öğrenci vizesi alacaksanız bu önemlidir. Ayrıca kursun belli standartlarda olduğunun da kanıtıdır.

Öğretmenlerin nitelikleri nelerdir?

İngiltere’de öğretmenlerin CELTA ve CertTESOL belgelere sahip olmaları asgari bir gerekliliktir.

Eğer eğitim için yüksek sezonda gidiyorsanız mesela yazın; bunu sormanız özellikle iyi olacaktır. Yaz ayları yoğun ve tatil sezonu olduğundan okullarda geçici öğretmenler de çalışıyor olabilir.

Okulun ne gibi olanakları var?

Bilgisayar odası, (özellikle kaldığınız yerde internet yoksa oldukça gereklidir), İngilizce eğitiminize yarayacak materyaller bulunan bir kütüphanesi olması yararlı sağlayacaktır.

Bazı okullarda kafe ve TV odası da bulunur.

Okula ulaşım bağlantıları nelerdir?

Yurt dışında yaşadığınız bu süre içinde bir araba almak istemezsiniz; dolayısıyla şehir merkezi, mağazalar, marketler okula ve kaldığınız yere çok uzak olmamalı.

Okul sosyal aktiviteler düzenliyor mu?

Eğer kimseyi tanımıyorsanız, okulun düzenlediği gezilere aktivitelere katılmak diğer öğrencilerle kaynaşmak için oldukça faydalıdır.

Bazı okullar, öğrencilerin bölgeleri, şehri tanıması ve kültürü öğrenmeleri için diğer bölgelere geziler düzenlemektedir.

Alıntı yapılmıştır: www.thecompleteuniversityguide.co.uk/international/learn-english-in-the-uk/why-learn-english-in-the-uk/choosing-an-english-language-school-or-learning-centre/

#yurtdışındadilokulu #dilokulu

Son Paylaşımlar
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Instagram Social Icon
İletişim Formu
İletişim Bilgileri

 

İçerenköy Mah. Topçu İbrahim Sk. And Plaza No:8/10D Ataşehir İstanbul

 

0216 939 67 31 

0532 450 97 54

info@goforglobal.net

© 2016 by

GoLiveStudy Yurt Dışı Eğitim ve Yaşam Danışmanlığı

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • White Instagram Icon
  • White LinkedIn Icon